Akne so vam najverjetneje poznane in če se z njimi ne soočate, ste v resnici lahko zadovoljni. Gre namreč za precej zoprno težavo, ki ne nazadnje vpliva tudi na samozavest prizadete osebe. Na njihov nastanek naj bi zlasti vplivali hormoni, zato se akne še najpogosteje pojavijo pri najstnikih. Kljub temu pa se lahko pojavijo pri ljudeh vseh starosti.

Na razvoj aken pa poleg količine hormonov vplivajo tudi povečana občutljivost žlez lojnic. V večini primerov akne izginejo kar same od sebe, in sicer po koncu pubertete. Kljub temu pa je potrebna izjemno učinkovita nega, ki lahko dovolj dobro preprečuje nastanek dolgotrajnih brazgotin.

Tudi psihološka obremenitev lahko povzroča nastanek aken

Pri odraslih se akne lahko pojavijo pri ženskah s stanji, ki so povezani s hormoni. V ta sklop na primer prištevamo policistične jajčnike. Ne nazadnje pa akne lahko sproža tudi psihološka obremenitev.

Za akne so lahko krive tudi bakterije. Pri osebah, ki so nagnjene k aknam, prekomerna tvorba seruma ustvarja odlično okolje, v katerem se praviloma neškodljive bakterije pričnejo razmnoževati. Slednje povzroča vnetje in nastanek rdečih mozoljev ter gnojnih mehurčkov. To se ne pojavi zato, ker ljudje za svojo kožo ne bi skrbeli dovolj dobro, tako kot mnogi morda menijo. Pogosto je ravno nasprotno. Prekomerno čiščenje kože s pomočjo izdelkov, ki so precej agresivni, lahko stanje še poslabša oziroma je sama koža še toliko bolj razdražena.

 

Na akne vplivajo tudi geni

Dejstvo je, da na nastanek aken vplivajo tudi geni. Če sta v najstništvu oba starša imela akne, je velika verjetnost, da jih bo imel tudi otrok. Prav tako velja, če sta starša akne imela v odrasli dobi, je večja verjetnost, da jih bo imel njun otrok.

Ne nazadnje lahko določena vrsta zdravil sproži akne, kot so na primer steroidi ter litij. Seveda obstaja še kar nekaj dejavnikov, ki sicer ne povzročajo aken, vendar pa lahko precej poslabšajo njihove simptome. To je lahko na primer neprimerna prehrana.